Literatūra


VĖLESNI LEIDINIAI:


The Encyclopaedia of Pole Fishing. Kevin Ashurst, Colin Graham. 1983 m.
Iš pavadinimo aišku, kad knyga skirta žūklei sudurtine meškere (angl. „pole“). Knygos autorius Kevin Ashurst – žinomas ir gausiai tituluotas anglų žvejys sportininkas. Beje, jis yra pirmasis anglas, 1982 metais laimėjęs pasaulio čempiono titulą gaudydamas sudurtine meškere (iki tol anglų sportininkai užsispyrę šturmuodavo tarptautines varžybas jiems įprastomis plūdinėmis „match“ tipo meškerėmis su ritėmis, ir sekdavosi jiems ne per geriausiai). Nors knyga parašyta gana seniai, bet skaitosi fantastiškai ir joje pateikiama informacija tikrai nepraradusi savo vertės. Autorius meistriškai suderinęs įvairių momentų iš savo sportinės patirties aprašymus su pateikiama žūklės teorija, todėl knygą įdomu skaityti nuo pat pirmojo iki paskutiniojo puslapio. Dar vienas įdomus momentas, kad autorius aklai neperteikia kitų šalių sportininkų patirties, bet sudurtinę meškerę adaptuoja savaip, pritaikydamas ją angliškam gaudymo stiliui. Kita autoriaus akcentuojama pagrindinė idėja – kad efektyvumas slypi paprastume. Todėl knygoje pateikiami tik baziniai techniniai ir taktiniai principai, kurie pasak autoriaus tinka visoms gaudymo sąlygoms, ir skaitytojas neapkraunamas įvairiomis nereikalingomis įmantrybėmis. Tikrai verta dėmesio knyga, nes tokio lygio meistrai veltui burnos neaušina.


Legering: Tackle & Techniques. Gordon Wood. 1989 m.
Viena iš senesnių angliškų knygų apie žūklę dugnine meškere. Jei atvirai – knyga „ne stebuklas“. Ieškantiems konkrečios praktinės informacijos, jos skaityti nerekomenduojama. Knyga labai primena lietuvišką K. Zanevičiaus parašytą analogą “Žūklė dugnine meškere“, nes lygiai taip pat didžiąją dalį knygos sudaro įvairūs „jaunystės prisiminimai“ ir panašūs „pezalai“ kaip buvo gaudoma senovėje, o praktinei informacijai skirta minimaliai dėmesio. Taip kad galima priskirti šį leidinį prie „morališkai pasenusių“.


Legering & Feeder Fishing. Maurice Dutfield, Stuart Harford. 1990 m.
1990 metais išleista knygų apie žūklę serija „Beekay‘s successful angling series“. Šią seriją sudaro keturios knygos, skirtos žūklei dugnine meškere, žūklei sudurtine meškere, žūklei plūdine meškere stovinčiame vandenyje ir kanaluose, žūklei plūdine meškere upėse. Knyga pateikiama klausimų/atsakymų formoje, kalbinant kiekvienoje knygoje po du sportininkus iš žinomos britų sportinės žūklės komandos „Shakespeare Superteam“. Visos keturios knygos tikrai vertos dėmesio ir labai gerai atspindi anglišką sportinės žūklės mokyklą. Reikia pabrėžti, kad dauguma angliškų žūklės principų tikrai stipriai skiriasi nuo populiarių pas mus ir kitose Europos šalyse žūklės technikų. Taigi šiose keturiose knygose galima rasti labai daug naudingos informacijos praktiniams eksperimentams išbandant „džentelmenišką“ žūklę britišku stiliumi.
Konkrečiai ši knyga skirta žūklei dugnine meškere. Informacija labai patogiai sudalinta atskirais skyriais, kuriuos skaitant nuo pradžių, formuojasi aiški samprata apie pagrindinius žūklės dugnine meškere principus – meškerykočiai ir ritės, valai ir kabliukai, masalai ir jaukai, įrangos montavimo būdai, žūklės stovinčiame vandenyje principai, žūklės upėse principai, šiek tiek istorijų iš varžybinės patirties. Labai išsamiai pateikiama informacija, kaip patiems galima „pasigaminti“ musių lervų ir kokonų (aktualu sportininkams, kurie šiuos masalus naudoja didžiuliais kiekiais). Gausu kokybiškų iliustracijų. Žodžiu, knyga šauniai skaitosi, ir tikrai labai įdomi.


Pole Fishing. Wayne Swinscoe, Don Slaymaker. 1990 m.
Dar viena knyga iš aukščiau aprašytos „Beekay‘s successful angling series“ serijos, skirta žūklei sudurtinėmis meškerėmis (angl. „pole“). Kaip ir visa minėta serija, taip ir ši knyga yra labai įdomi. Nors jos apimtis ir nedidelė, bet info pateikiama labai konkrečiai ir be nereikalingų išvedžiojimų. Todėl knygelė gavosi labai informatyvi, ir joje yra aprašyta viskas ko reikia – apie meškerykočius, elastiko parinkimą, valus ir kabliukus, plūdes bei kitą įrangą, masalus ir jaukus, žūklę stovinčiame vandenyje ir kanaluose bei upėse, žūklę teleskopiniais meškerykočiais („whip“ fishing), žūklę uodo trūklio lervomis bei atvejus iš varžybinės patirties. Kadangi autoriai yra žvejai-sportininkai, galima neabejoti, kad visa pateikta informacija yra išbandyta praktikoje. Sportininkai pasižymi tuo, kad greitai sugeba nufiltruoti visą kas nereikalinga, ir naudoti tik efektyviausius metodus. Verta dėmesio.


Float Fishing: Stillwater and Canals. Steve Webb, Steve Pierpoint. 1990 m.
Vėlgi knyga iš aukščiau minėtos serijos, skirta žūklei plūdine meškere stovinčios vandens telkiniuose bei kanaluose. Tik šį kartą aprašomi ne sudurtiniai meškerykočiai, bet „match“ tipo palaidinės su ritėmis. Informacija pateikta tuo pačiu principu, kaip kituose serijos leidiniuose – įrankiai, valai ir kabliukai, plūdės ir svareliai, masalai ir jaukai, žūklės metodai ir taktika, žūklė kanaluose, varžybinės patirties aprašymai. Tikrai įdomi knyga.


Float Fishing: Rivers. Ken Giles, Dave Harrel. 1990 m.
Aprašymas bus vėliau, kai pabaigsiu skaityti  


Šiuolaikinė žūklė. Steponas Pučinskas. 2002 m.
Man asmeniškai tai yra įdomiausia lietuviška knyga apie žūklę. Beje, kaip tik šiuo metu knygynuose galima įsigyti šiek tiek atnaujintą jos leidimą. Knyga akcentuota labiau į žūklę plūdine meškere, kurios gerbėjai ras pakankamai daug informacijos apie žūklę vadinamaisiais sportiniais meškerykočiais (teleskopinės ir sudurtinės meškerės be ritės) bei angeliškosiomis ir boloniškosiomis palaidinėmis. Labai išsamiai aprašyti sportininkų naudojami jauko ruošimo principai, pateikta daug pavyzdinių receptų jaukams. Informacija pateikiama dvejopai – dalis informacijos pateikiama bendriniais aprašymais apie įrankius, gaudymo taktiką, jaukų paruošimą ir t.t. Kita dalis informacijos pateikta išskiriant ją pagal atskiras žuvų rūšis (konkrečių žuvų gaudymui naudojama įranga, jos montavimo būdai, jaukinimo ypatumai ir pan.) – aukšlės, kuojos, karšiai, lynai, karpiai, raudės, šapalai ir ūsoriai. Tiesiog šauni lietuviška knyga. Didelis ačiū autoriui.


Bob Nud‘s Illustrated Guide to Pole Fishing. Bob Nudd. 1998 m.
Šios knygos autoriaus pristatinėti nereikia, juk tai – pats seras Bob‘as Nud‘as :). Vienas žinomiausių anglų sportininkų, jau tikras veteranas. Knyga parašyta lengvu stiliumi, joje nėra daug tekstinės informacijos su įvairiomis įmantrybėmis, o bazinė informacija tiesiog pateikta kartu su spalvotomis kokybiškomis iliustracijomis. Apie tai byloja ir knygos pavadinimas – iliustruotas gidas žūklei sudurtine meškere. Kadangi joje tiek vaizdingų nuotraukų, knygą tikrai smagu pavartyti ir sužinot, pavyzdžiui, kaip štekerį sukomplektuoti elastiku ir kitokių subtilybių. Fainas laisvalaikio skaitinukas, spinduliuojantis gera nuotaika.


Catch Barbel with John Wilson. John Wilson. 1992 m.
Tie, kas nori pagauti ūsorių kartu su Džonu Vilsonu, būtinai turi perskaityti šią knygą . O jei rimtai, tai knyga apie ūsorių žūklę įvairiais įrankiais – plūdine meškere, dugnine ar „freelining“ technika. Įdomi knyga, tik noriu iš anksto įspėti, kad joje pateikta informacija yra John Wilson atskirų straipsnių ar iškarpų iš kitų knygų santrauka. Kitaip tariant, į šią knygą jis sudėjo visą savo parašytą informaciją apie ūsorių žūklę. Taip kad, jei turite kitų autoriaus rašytų knygų, šitos atskirai gal įsigyti ir nebūtina.


Perfect Your Legering. Ron Lees. 1992 m.
Knyga apie žūklę dugnine meškere. Knygos autorius savo laiku buvo garsus dėl gerai įvaldytos žūklės dugnine meškere technikos, kaip masalą naudojant įvairius mėsos gaminius. Dėl to ir šioje knygoje yra atskiras skyrius, skirtas šiam būdui („The meat method“). Na o kita informacija, po bendrinio dugninės meškerės aprašymo, išskirstyta pagal atskiras žuvų rūšis – ūsoriai, karšiai, šapalai, kuojos, lynai, unguriai, karpiai ir ešeriai. Savotiška, bet visai įdomi knyga.


ЛОВЛЯ РЫБЫ СПИННИНГОМ: РУКОВОДСТВО ДЛЯ НАЧИНАЮЩИХ РЫБОЛОВОВ. Д. И. КОЛГАНОВ. 1955 m.
Jo… Viską pasako knygos išleidimo data :) Na bet žūklės istorijos mėgėjams gali būti įdomu pasiskaityti apie tai, kaip pasigaminti spiningą iš klijuoto bambuko, kaip išsidrožti dinozaurą primenantį voblerį, kaip pasigaminti pačiam suktukus ir pan. Žodžiu, iš pateiktos informacijos praktinės naudos nebelabai daug, bet turint laisvo laiko galima tokią knygiūkštę pasiskaitinėti.


The Complete Book of Match Fishing. Allan Haines. 1992 m.
Šią knygą parekomendavo žvejų klubo „Ant bangos“ treneris Linas. Nesigailiu kad ją įsigijau. Tai knyga, akcentuota į sportinę žūklę tokiais įrankiais kaip – sudurtinė meškerė, plūdinė „match“ tipo palaidinė, dugninė meškerė. Pusė knygos skirta šių įrankių ir įvairių sistemų aprašymui, taip pat masalams ir jaukinimui. O štai kuo ši knyga išsiskiria nuo kitų – kad likusi pusė informacijos pateikta kaip konkrečių vienuolikos varžybinių situacijų aprašymas, kai gaudoma skirtingomis sąlygomis ir skirtingais įrankiais. Tai šios vienuolika istorijų labai gerai atskleidžia sportinės žūklės taktines subtilybes – kaip pasirinkti kelias linijas ar taškus gaudymui skirtingais įrankiais, kaip pasirinkti taktiką atsižvelgiant į žūklės sektoriaus kaimynų veiksmus, kaip vienu metu jaukinti paruoštus taškus ir kaip varžybų metu pereiti nuo vieno taško prie kito ir t.t. Iš sportininkų tokią informaciją labai sunku išgauti, nebent važiuoti į varžybas ir stovėti už sektorių kaip žiūrovas ir stebėti sportininkų veiksmus visą dieną. Taip kad tokią informaciją labai įdomu pasiskaityti.


The Art of Pole Fishing. Dickie Carr. 1990 m.
Dar viena knyga apie žūklę sudurtine meškere. Taip pat verta dėmesio, juk lietuviškos informacijos apie šį žūklės būdą (nei knygose, nei žurnaluose) beveik neturime. Tad ir belieka pasikliauti leidiniais užsienio kalba. Knygoje randama visa bazinė informacija – įrankio paruošimas, žūklės technikos ir sistemos, jaukai ir masalai ir t.t. Taip kad visai nebloga knygutė su pakraipa į sportinę žūklę.


Pole Fishing (Improve Your Coarse Fishing). Kevin Wilmot. 1992 m.
Labai įdomi knyga apie sudurtinę meškerę iš serijos „Improve your coarse fishing“. Knyga rašyta žvejo – sportininko. Čia rasite visą naudingą informaciją ir ši knyga nenusileidžia informatyvumu kitoms šioje apžvalgoje aprašytoms knygoms apie sudurtinę. Geras leidinukas.


Žūklė plūdine meškere. Ričardas Adamonis. 2003 m.
Šauni A.A. Ričardo Adamonio knyga, gaila kad jau nebesulauksime kitų šio autoriaus kūrinių :( . Knygoje aprašyti pagrindiniai plūdinės žūklės įrankiai – sudurtiniai ir teleskopiniai meškerykočiai be ritės, angliška ir boloniška palaidynė. Na o toliau – informacija apie konkrečių žuvų (net 23 rūšių :O ) žūklę plūdinėmis meškerėmis bei šiek tiek bendrinės info apie jaukų ruošimą. Viskas labai įdomu, tik gal informacija pateikiama kiek per painiai – žūklės technikos bei įrangos aprašymai painiojasi su įvairiais prisiminimais, tad sunkoka atsirinkti kur pateikta tiesiog žūklės istorija, o kur – konkreti rekomendacija kaip autorius siūlo žūklauti. Bet šiaip – viena iš informatyvesnių lietuviškų knygų (kurių, beje turime labai nedaug), su aiškia specializacija.


Джиг-спиннинг. Константин Кузьмин. 1999 m.
Tai knyga, skirta „spiningautojams – džigautojams“. Ne paslaptis, kad rusai yra gerai įvaldę džigavimo techniką. Vien ko verti tie jų rusiški „burtai“ su poroloninėmis žuvelėmis. Šis leidinys pilnai atspindi rusiškąją džigavimo mokyklą ir yra tikrai informatyvus ir įdomus. Knygą galima „parsipompuoti“ internetu nemokamai ir tikrai verta tam sugaišti šiek tiek savo laiko. Daug naudingos info apie teisingus džigavimo įrankius, masalų įvairovę, dugno skaitymą echolotu, žūklės taktiką pačiuose įvairiausiuose telkiniuose ir įvairiausiomis sąlygomis. Verta dėmesio.


Спиннинг: ОХОТА НА ЖЕРЕХА. Константин Кузьмин. 1993 m.
Nedidelė brošiūra apie salačių žūklę spiningu. Knygelė labiau skirta salačių gaudymo taktikai, nei masalų ar įrankių aprašymui. Informacija joje labai panaši į tą, ką prieš gerą dešimtmetį buvo galima rasti ir lietuviškuose žurnaluose – sunkesnės klasės spiningas (iki 40 g), visokios pjautinės blizgės ir pan. Dabar, kai yra tokia gausi gaudymo technikų ir masalų (ypač voblerių) pasiūla, galima būtų suabejoti ar tikrai tie senoviniai salačių gaudymo būdai yra geresni. Bent jau Neryje asmeniškai kaip pagrindinį spiningo masalą seniai pasirinkau voblerius. Šiuolaikiniai vobleriai iš plastiko užsimeta pakankamai toli, o jų nuostoliai minimalūs. Tuo tarpu kai nutrauktas vartikles ar kitus „geležinius“ masalus nespėji skaičiuoti.


Žūklė dugnine meškere. Kęstutis Zanevičius. 2004 m.
Maždaug prieš dešimtmetį leidykla „Alma Litera“ viena po kitos išleido kelias lietuviškas knygas apie žūklę. Jų aprašymai sudėti ir šioje literatūros apžvalgoje. Nežinau kaip kitiems, bet man asmeniškai ši knyga iš visos „Alma Litera“ lietuviškų knygų serijos yra silpniausia. Kas ieško knygose labai konkrečios praktinės informacijos, gerą trečdalį knygos gali praversti iš karto net neskaitę, nes didžiąją dalį puslapių sudaro „jaunystės prisiminimai“, apie tai kaip buvo gaudoma dugninėmis senovėje, kai dar nebuvo meškerykočių ir pan. O ir šiaip knygoje dominuoja tekstinė informacija, todėl knygą nėra taip įdomu skaityti, kaip kad pvz. Pučinsko ar Adamonio lietuviškas knygas, ar juo labiau angliškus leidinius apie žūklę. Ta dalis knygos, kuri skirta konkrečių žuvų žūklės aprašymui, taip pat silpnoka. Trūksta konkrečių sistemų, įrangos, taktikos, jaukinimo principų aprašymų.


My Way with the Pole. Tom Pickering. 1989 m.
Knyga šiek tiek panaši į aukščiau aprašytą Kevin Ashurst knygelę „Encyclopaedia of Pole Fishing“. Galbūt dėl to, kad jos autorius taip pat labai žinomas to paties laikmečio tarptautinio lygio anglų sportininkas Tom Pickering. Iš kitų savo kolegų autorius išsiskyrė tuo, kad buvo gerai įvaldęs greituminio gaudymo techniką. Tad suprantama, kad ir šioje knygoje greituminiam gaudymui skirta daug dėmesio. Kas dar įdomaus šioje knygoje? Tai išsamiai aprašytas gaudymas uodo trūklio lervomis, o taip pat labai idomi info apie tai, kaip prisirinkti pačiam trūkliukų, kaip juos laikyti ir t.t. Tiems kas ketina dalyvauti varžybose, tokia informacija yra labai vertinga, nes paprastai sportininkai nelinkę itin išsamiai dalintis savo paslaptimis. Aišku, knygoje pateikta ir daug kitų žūklės technikų, įrankių montavimo sistemų ir visa tai papildyta kokybiškomis iliustracijomis. Tad skaitant nuobodžiauti neteks. Taip pat gausu labai įdomių aprašymų iš pasaulio čempionatų patirties, ir netgi pateikta išsami anglų žvejų statistika pasaulio čempionatuose nuo 1937 iki 1988 metų. Superinė knyga.


Kur žvejoti? Pramoginės žūklės vandens telkiniai. Viktoras Armalis. 2005 m.
Tai yra trumpa brošiūrėlė, kuri tarnauja kaip visai neblogas gidas mėgstantiems karpiukų žūklę komerciniuose tvenkiniuose. Nors knyga parašyta prieš devynis metus, bet beveik visi aprašyti komerciniai tvenkiniai funkcionuoja ir po šiai dienai. Be to, dar yra šiek tiek bazinės informacijos apie karpių žūklės principus.


Mėgėjiška žūklė. Kęstutis Zanevičius. 2004 m.
Knygos pavadinimas labai aiškiai nusako jos paskirtį. Tad sportinės žūklės triukų šioje knygoje nerasite, bet naudingos informacijos žvejams mėgėjams tikrai netrūksta. Knygoje pateikiama informacija, suskirstyta pagal atskirų rūšių žuvų (19 rūšių) žūklę. Atskirai dar yra pateikta info apie jaukinimo principus, plūdinės meškerės įvairių sistemėlių bei spiningavimo technikos. Kuo ši knyga skiriasi nuo kitų – kad joje neapsiribojama tik plūdine ar dugnine žūklėmis, bet yra aprašyta ir kai kurių rūšių žuvų žūklė museline bei spiningu, taip pat plėšrių žuvų gaudymas gyvu masalu. Lyginant su kita šio autoriaus knyga („Žūklė dugnine meškere“), man asmeniškai ši yra žymiai įdomesnė ir turinti daugiau paveiksliukų :) .


Discover Carp Fishing. Simon Crow, Rob Hughes. (Откройте для себя карп – фишинг. Саймон Кроу,Роб Хьюз). Vertimas į rusų kalbą. 2007 m.
Labai išsami knyga apie specializuotą karpių žūklę (knygoje – virš 200 puslapių). Knygos autoriai – anglai, bet man į rankas pakliuvo šios knygos vertimas į rusų kalbą. Benaršant internete radau ir parsisiunčiau nemokamai (kadangi angliška versija dykai nedalinama  ). Knygos originalas rašytas 2002 metais, taigi ne taip ir seniai. Tad knygoje yra jau visa informacija apie šiuolaikinius karpių gaudymo triukus – specializuota įranga, boilių gamyba, visokie nuotoliniu būdu valdomi laiveliai jauko plukdymui į vietą, „plauko“ sistemos, jaukinimo „raketos“ ir kiti karpininkų „pričindalai“. Rimti karpininkai gal nieko naujo ir neatras, bet pradedantiesiems panašias knygas pasiskaitinėti verta, kad žinotų kas jų laukia.


ОХОТА СО СПИННИНГОМ. М. Н. НИКОЛЬСКОЙ. 1949 m.
Dar viena rusiška knyga – „iškasena“, apie senovinį spiningavimą. Taip pat skirta istorijos gerbėjams . Informacija sudalinta į tris esmines dalis – spiningavimo technika, žūklės ypatumai pagal atskiras žuvų rūšis bei pagal atskirus metų laikus. Tik kad… tos informacijos labai nedaug ir ji morališkai pasenusi.


Mėgėjiška ir sportinė žūklė. Steponas Pučinskas. 1999 m.
Nedidelė brošiūrėlė, kuri nelabai patogiai skaitosi, nes yra savotiškas minčių kratinys – didžioji dalis informacijos pateikiama atskiromis pastraipomis, pavienių teiginių pavidalu, be jokios aiškesnės sistemos. Po to kai pasirodė Stepono knyga „Šiuolaikinė žūklė“, tai ši brošiūrėlė tikrai nukeliauja į antrą planą. Iš įdomesnių dalykų, kas nesikartoja minėtoje autoriaus knygoje „Šuolaikinė žūklė“, tai yra išsamiau aprašytas ešerių gaudymas spiningu su savadarbėmis lengvutėmis sukriukėmis, taip pat šiek tiek paliečiami ir poledinės žūklės niuansai. Na bet vieną kitą įdomią ir aktualią mintį šioje knygutėje tikrai galima surasti.


The Complete Book of Legering. Bob Roberts. 1993 m.
Tai knyga skirta išimtinai žūklei dugnine meškere. Labai įdomus leidinukas ir labai patogiai skaitomas (tvarkingai išdėstyta informacija). Iš esmės tai yra trumpa įrankių apžvalga ir rekomendacijos, toliau pateikiant po penkias konkrečias technikas žūklei stovinčiame ir tekančiame vandenyje, bei tris papildomas specifines technikas. Aprašytos technikos vėlgi pasižymi angliška specifika, todėl dugninės gerbėjai tikrai ras sau įdomios informacijos įvairiems eksperimentams. Na o pradedantiesiems tokio lygio knygas tiesiog privaloma perskaityti, kad sužinotų bazinius pradmenis – kaip teisingai pasirinkti šėryklėlių svorį, kaip subalansuoti įrankį ir pan. Verta dėmesio.


Go Fishing for Chub & Barbel. Graeme Pullen. 1990 m.
Knyga „specializuotiems“ žvejams apie šapalų ir ūsorių žūklę. Yra labai daug angliškų knygų, skirtų konkrečios žuvies žūklei. Tokia žūklė pas juos vadinama „specimen fishing“. Ir tai nebūtinai vien tik karpiai ar didelės lydekos (vienos iš populiariausių „specializacijų“ Lietuvoje). Pas anglus labai populiari ir specializuota šapalų, ūsorių, lynų, karšių, ungurių, ešerių žūklė. Yra netgi žvejų klubų, kurie specializuojasi vien tik didelių kuojų gaudyme. Kai įsigijau šią knygą, iš pradžių išsigandau kad veltui išleidau pinigus, nes knygoje vien tik tekstas ir keliolika nuotraukų, nėra nupieštos nei vienos įrankio sistemėlės ar kažko panašaus. Bet kai perskaičiau tą tekstą, tai radau tikrai įdomių dalykų, ir tas aprašymas iš tikrųjų pakankamai informatyvus. Kas man pasirodė įdomu, ir ko nelabai teko matyti Lietuvoje, tai tarkime vadinama „freelining“ technika (ant valo yra tik kabliukas su dideliu masalu, nėra jokių plūdžių bei svarelių, ir masalas laisvai leidžiamas su srove), specifiniai masalai (konservuota mėsa ir panašūs kulinariniai šedevrai) ir kt. Taip kad tikrai bus ką išbandyti praktikoje ir vėliau aprašyti šiame bloge.


Щука.Руководство рыболова.Стратегия ловли щуки.Перевод с английского. ЭЛ ЛИНДНЕР, ФРЕД БУЛЛЕР, ДУГ СТЭНДЖ, ДЕЙВ КСАНДА, РОН ЛИНДНЕР, БОБ РИПЛИ и ЯН ЭГГЕРС. 1995 m.
Angliškos knygos apie lydekų žūklę vertimas į rusų kalbą, kurį galima rasti ir nemokamai parsisiųsdinti internetu. Bet knyga yra ne apie žūklę, o tiesiog apie vargšės lydekos gyvenimo ypatumus :)


Karpių ir karšių žūklė. Ričardas Adamonis. 2001 m.
Iš pirmo žvilgsnio – tokia mažulytė knygutė, bet iš tikrųjų visai verta dėmesio ir pakankamai informatyvi. Knygelėje aprašyti karpių bei karšių žūklės plūdinėmis ir dugninėmis meškerėmis būdai. Faina lietuviška brošiūrėlė.


FOX Guide to Commercial Fisheries. Mark Pollard. 2001 m.
Labai fainas leidinukas, toks su FOX firmos reklama, bet tuo pačiu ir su naudinga informacija. Nuskanuotą knygą galima rasti ir nemokamai atsisiųsti internetu (jei neklystu, siunčiausi iš rusiško tinklapio). Knyga skirta žūklei komerciniuose tvenkiniuose (jie labai populiarūs Anglijoje), bet tai nereiškia kad aprašytų žūklės principų negalima panaudoti kitur. Knygą sudaro keturi skyriai – masalai ir jaukai, plūdinės žūklės (palaidynės) taktika, žūklė sudurtinėmis meškerėmis, žūklė fideriu. Labai stipri knygos vaizdinė informacija.


The Complete Coarse Fisherman. John Wilson. 1992 m.
Labai įdomi knyga, skirta ne sportinei, bet pirmiausia mėgėjiškai žūklei. Drįsčiau pasakyti, kad tai knyga iš „must have“ serijos. Knygoje aprašomos žuvų rušys, jų įpročiai ir laikymosi vietos, masalų asortimentas, bei žūklės būdai – plūdinė stovinčiame vandenyje, plūdinė upėse, žūklė nuo paviršiaus plaukiančiais masalais, dugninė stovinčiame vandenyje, dugninė upėse, plėšriųjų žuvų gaudymas, žūklė museline meškere. Yra išsamiai aprašyta daug labai įdomių specifinių angliškų žūklės technikų – „freelining“, „the lift method“, „on the drop“ ir kt. Labai įdomios sistemos plėšriųjų žuvų žūklei gyvais masalais. Žodžiu, peno įvairiems žūklės eksperimentams begalė. Knygos autorius – žinomas britų žvejys, publicistas ir žurnalistas bei TV laidų vedėjas John Wilson (kitaip tariant – angliškasis P. Korsakas ).


Float Fishing (Improve Your Coarse Fishing). Dave Harrell. 1992 m.
Knygos autorius – labai gerai žinomas Anglijoje žvejys sportininkas Dave Harrell. Autorius yra puikus plūdinės meškerės specialistas, beje, gaminantis labai šaunias plūdes su savo prekiniu ženklu. Jų galima įsigyti internetinėse parduotuvėse arba per „Ebay“. Labai įdomi knygelė, kurioje galima rasti info apie plūdes bei įrankio montavimo sistemas, įrankių pasirinkimą, užmetimo bei gylio matavimo techniką, masalus ir jaukus, žūklę specifiniuose telkiniuose, įvairius naudingus aksesuarus ir t.t. Knygoje galima rasti populiarius angliškus gaudymo būdus, kaip pvz. žūklė waggler tipo plūdėmis tekančiame vandenyje, žūklė lėtai skęstančiu masalu (fishing „on the drop“) ir pan. Tokio lygio meistro užrašus tikrai įdomu skaityti.


The Complete Book of Float Fishing. Allan Haines. 1989 m.
Kai perskaičiau šio autoriaus knygą apie sportinę žūklę (The Complete Book of Match Fishing), tai nedvejodamas įsigijau šį jo kūrinį, skirtą žūklei plūdine meškere (tame tarpe ir sudurtine). Labai įdomi knyga, vėlgi kupina angliškos specifikos ir visokių tik anglams būdingų gaudymo technikų su specifinėmis plūdėmis – peacock waggler, stick, avon, crowquil, balsa troter ir pan. Manau, kad tie, kas perskaitys šią knygą, tikrai nenusivils.


Legering (Improve Your Coarse Fishing). Dick Clegg. 1993 m.
Dar viena įdomi knyga iš „Improve your coarse fishing“ serijos, skirta žūklei dugnine meškere. Pateikta panašiu stiliumi, kaip ir kitos šios serijos knygos – įrankiai, kibimo indikatoriai, sistemos, žūklės metodai, masalai ir jaukai, šėryklėlės ir pan. Verta dėmesio.


The New “Angling Times” Book of Coarse Fishing. Allan Haines, Mac Campbell. 1994 m.
Tai knyga, kurioje apžvelgti populiarūs tuo laiku Anglijoje žūklės būdai plūdine bei dugnine meškere. Knyga neturi konkrečios specializacijos, joje dalis informacijos pateikiama aprašant konkrečius žūklės būdus bei įrankius, o kita dalis – konkrečių žuvų žūklę. Informatyvumo šiek tiek mažiau negu specializuotose knygose, bet knyga tikrai įdomi, papildyta iliustracijomis ir konkrečiais patarimais.


John Wilson‘s Coarse Fishing Method Manual. John Wilson. 1997 m.
Dar viena John Wilson knyga, panaši į to paties autoriaus „The Complete Coarse Fisherman“, netgi dalis informacijos pasikartoja. Knygos stilius irgi labai primena pastarąją knygą, bet įdomių minčių tikrai netrūksta. Pavyzdžiui, kad ir netradicinis požiūris į žūklę museline meškere, vietoje dirbtinės muselės naudojant įprastą masalą (pvz. musės lervą) ant paprasto kabliuko („tikri“ muselininkai turbūt nušautų už tokias erezijas, bet – kodėl gi ne?). Žodžiu, norintiems atsikratyti įprastų stereotipų ir išbandyti kažką naujo, tikrai praverstų paskaityti tokią knygą.


Coarse Fishing: A Step-by-Step Guide. Tony Miles. 2007 m.
Knygos pobūdis – pradedančiojo žvejo ABC. Apie viską po truputį, bet apie nieką išsamiai. Vienok, vieną kitą įdomesnę mintį pasisavinti galima. Vaizdinė dalis nebloga, yra daug nuotraukų, įrankių montavimo sistemėlių. Tad, tokios knygos negali nei labai girti, nei labai kritikuoti.


The Coarse Fisherman‘s Companion (Improve Your Coarse Fishing). Pope (Neil), Wilmot (Kevin) & Campbell (Mac). 1994 m.
Iš esmės šis leidinys yra kelių knygų iš serijos „Improve your coarse fishing“ santrauka – „Float fishing“ (Dave Harrell), „Pole fishing“ (Kevin Wilmot), „Legering“ (Dick Clegg), „Baits“ (John Wilson), „Specimen hunting“ ir „Match fishing“. Taip kad galima visas minėtas knygeles arba skaityti atskirai, arba tiesiog pasiimti šį suvestinį leidinį ir gauti septynis viename.


Floats and Leger Rigs. Ken Whitehead. 1989 m.
Tai nedidelė “kišeninė” knygutė, bet dydis dar nereiškia kad joje mažai informacijos. Jos pagrindas - konkrečios sistemėlės žūklei plūdine ir dugnine meškerėmis. Knygutės “plūdinė” dalis žymiai stipresnė už “dugninę”, kur pateikta gal tik pora sistemėlių žūklei su šėryklėlėmis ir dar kelios žūklei su svareliais. O štai plūdininkams info pateikta žymiai daugiau, apimant ne tik įprastas angliškas plūdes palaidynei (stick, avon, įvairių atmainų waggler’iai) bet ir sudurtinę meškerę bei sistemas plėšriųjų žuvų gaudymui plūdine ar pusdugnine. Taip kad gavosi maža, nebrangi, bet faina knygelė, be jokių nereikalingų pliurpalų.


СПИННИНГ: ПРАКТИКА ЛЮВЛИ СУДАКА. Константин Кузьмин. 1997 m.
Knyga, skirta starkių žūklei spiningu. Jos autorius – žinomas rusų spiningo specialistas Konstantin Kuzmin, kurio straipsnių pilni ir šiuolaikiniai rusiški žurnalai apie žūklę. Knyga tikrai įdomi ir informatyvi, išsamiai aprašyti tiek spiningo įrankiai bei masalai, tiek ir starkių gaudymo taktika įvairiuose vandens telkiniuose. Verta sugaišti laiko skaitant šią knygą, nes tokia informacija nesimėto.


Мягкие приманки для спиннинга. Виктор Андреев. 2001 m.
Superinė knyga rusų kalba spiningo gerbėjams, propaguojantiems džigavimo techniką. Tiesiog žiaurus informatyvumas tokiai siaurai temai kaip minkštieji spiningo masalai. Knygoje išsamiai išnagrinėta minkštųjų silikoninių masalų įvairovė, jų galimų modernizavimų ar kombinavimo su kitais spiningo masalais būdai, įvairūs „tiuningavimo“ variantai ir t.t. Taip pat išsamiai aprašyti masalo „pravedimo“ būdai bei taktika skirtingoms žūklavietėms. Vertas dėmesio leidinys, juolab kad internete galima rasti kur nemokamai parsisiųsdinti šios knygos elektroninę versiją.


The New Encyclopaedia of Float Fishing. Billy Lane, Colin Graham. 1978 m.
Knygos autorius - pirmasis anglas, laimėjęs pasaulio čempiono titulą 1963 metais Liuksemburge. Pirmasis šios knygos leidimas išėjęs dar 1971 metais. Pagal datą atrodytų, kad knygoje pateikta informacija turėtų būti totaliai morališkai pasenusi, bet… Kai pasižiūri kaip gaudo didžioji masė mūsiškių žvejų mėgėjų, tai daugumai iki tokio lygio dar kaip iki kosmoso. Taip kad tikrai nebūtina ieškoti kažkokių super naujovių, o galima tikrai įdomiai ir rezultatyviai žūklauti, pasinaudojus senai išbandytais ir pasitvirtinusiais angliškais žūklės metodais. Knyga skirta išimtinai plūdėms, aprašant pagrindinius plūdžių tipus ir jų naudojimo niuansus, pateikiant informaciją nuo paprasčiausių žūklės būdų iki sudėtingesnių. Labai labai įdomi knyga.


Match Fishing with Benny Ashurst. Benny Ashurst, Peter Collins. 1968 m.
Knygą parašė labai patyręs ir savo laikais puikiai žinomas anglų žvejys sportininkas. Šioje žūklės literatūros apžvalgoje pirmuoju numeriu aprašyta autoriaus sūnaus Kevino knyga apie sportinę žūklę. Paaiškėjo, kad tėvuko parašyta knyga ne ką mažiau įdomesnė :) Knyga skirta išimtinai sportinei žūklei ir pagrindiniams tų laikų sportininkų laimikiams – kuojoms bei karšiams. Joje nerasite info apie kažkokių specifinių žuvų rūšių ar rekordinio dydžio laimikių gaudymą. Knyga padalinta į labai konkrečius skyrius – įrankiai, jaukai, masalai, žūklės technika, autoriaus karjeros aprašymas ir t.t. Tad skaityti ją labai lengva ir smagu. Labai išsamiai aprašyti būdai kaip galima „užsiauginti“ musės lervų, kurių anglai priskaičiuoja bent keturias rūšis, net nežinau kaip jas visas reikėtų išversti į lietuvių kalbą. Dar labai įdomiai aprašyta kaip autorius ruošdavosi varžyboms ir kaip kaupė savo patirtį. Ką galėčiau pasakyti… šiandieniniams žvejams sportininkams tikrai vertėtų paskaityti ir pasimokyti teisingo požiūrio į sportinę žūklę. Galvojau, kad taip seniai išleistoje knygoje vargiai pavyks atrasti kažką įdomaus ir pritaikomo šiais laikais. Pasirodo – klydau…


Match Fishing. Peter Tombleson. 1959 m.
Na, apie šitą knygą, skirtą sportinei žūklei, tai tikrai galvojau kad ji tinkama tik sendaikčių kolekcijai. Nes išleista ji net prieš 55 metus. Atrodytų, koks ten sportinės žūklės supratimas galėjo būti prieš tiek metų. Na bet vėl apsišoviau, nes knyga pasirodė esanti visai įdomi ir informatyvi. Knyga apima praktiškai tik žūklę plūdine meškere ir beveik išimtinai – plūdinės palaidynės techniką. Greičiausiai tais laikais pagrindinės sportinės žūklės varžybos vykdavo upėse ar kanaluose, o ne stovinčiame vandenyje. Apie autorių informacijos nelabai pavyko rasti, bet neabejoju kad tai turėtų būti pakankamai rimtas sportininkas, sprendžiant iš knygos informatyvumo. Informacija pateikta labai konkrečiai, panašiu stiliumi kaip daugumoje tokių knygų – įrankiai, jaukinimas, masalai, taktika ir technika. Mano nuomone, knygoje aprašyti jaukinimo principai bei technika puikiai pasiteisintų ir šiais laikais, bent jau mėgėjiškoje žūklėje tai tikrai. Galėtų tik paveikslėlių būti šiek tiek daugiau.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą